Zaciągnięcie kredytu gotówkowego dla początkującego przedsiębiorcy to niekiedy jedyne rozwiązanie na dobry start. Niestety, kiedy na polskim rynku powstaje coraz to więcej nowych firm, przekonanie kredytodawcy staje się trudniejsze. Udzielając kredytu, banki zwracają w głównej mierze uwagę na zdolność kredytową ubiegającego się. Kiedy jej wartość jest niska, wówczas pozostaje mu słowna gwarancja zwrotu pożyczki i umiejętne przedstawienie biznesplanu.
Istotnym, lecz nie najważniejszym, argumentem jest doświadczenie przedsiębiorcy, jego wiedza na temat konkretnego rynku oraz dobry plan na biznes. Niestety, same zapewnienia mogą być niewystarczające. Warto więc posiadać przy sobie odpowiednią dokumentację, która wykaże dotychczasową działalność zainteresowanego w danym sektorze. Petent powinien przede wszystkim być wiarygodny. W przypadku posiadania jakichkolwiek umów z kontrahentami, kontraktów, rezerwacji, bank chętniej rozpatrzy wniosek o przyznanie pożyczki.
Kredyt na firmę łatwiej wziąć osobom, które planują otwarcie firmy pod szyldem znanej marki. Wówczas prawdopodobieństwo utrzymania się na rynku jest o wiele większe i banki znacznie przychylniej podchodzą do udzielenia pożyczek. Jeżeli za chęciami i pomysłem na firmę nie stoją doświadczenie, umowy i wiarygodne dane na temat ewentualnych przychodów, szansa na otrzymanie kredytu jest niestety niska.